Skocz do zawartości

Zdjęcie

Typy budowy sylwetki, czyli ektomorfik, endomorfik i mezomorfik

typy budowy ektomorfik mezomorfik endomorfik somatotypy

 • Zamknięty Temat jest zamknięty
58 odpowiedzi w tym temacie

#1
Rojos

Rojos
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 442
 • Reputacja: 104
 • Rejestracja: 22 cze 2014

Witam, postanowiłem że napiszę krótki ale treściwy artykuł na temat typów budowy sylwetki, zauważyłem że na forum przybywa wiele nowych tematów w których ludzie pytają o budowę, czy są ekto, endo, mezo. Myślę że ten temat pomoże wielu osobom i rozwieje ich wątpliwości co do ich typu budowy, życzę miłego czytania. :)

 

"Nie jest to nic trudnego wystarczy stanąć przed lustrem i ocenić czy wyglądasz jak patyk, jesteś średni albo zalany jak świnia." :D

 

Są znane nam 3 typy które są skrajnie wysokim natężeniem jednej z cech i skrajnie niskim cech pozostałych, większość ludzi należy jednak do typów mieszanych, teoretycznie istnieje ponad 300 możliwych typów budowy ciała, jednak w praktyce większość ludzi można przydzielić do około 100 z nich.

 

typ.jpg

 

Ekto:

 

Fizyczne:

 • krucha, delikatna budowa
 • długie kończyny, wąskie barki
 • mięśnie nie mają odpowiedniego napięcia, dlatego nieraz są to osoby przygarbione ze schorzeniami kręgosłupa wynikające z niedomogów mięśni prostowników kręgosłupa i mięśni brzucha
 • zazwyczaj szczupli i wytrzymali, rzadko miewają problem z wagą. Jak już pisałem na początku "czysty" ektomorfik występuje dosyć rzadko, dużo częściej obserwujemy typ mieszany: ekto-endomorfik, ekto-mezomorfik, które jednak miewają problemy z nadwagą, szczególnie w starszym wieku.
 • faceci którzy chcą przybrać na masie muszą stosować się do odpowiedniej diety i spożywać więcej kalorii niż spalają.

Psychiczne:

 • Są oni typem nadwrażliwców którzy z jednej strony są kreatywni, bystrzy, cechują się dużą pomysłowością, szybko uczą się. Jednak z drugiej strony szybko zapominają, mocno reagują na stres, zmartwienia oraz bywają impulsywni.
 • Przewlekły stres oraz zmęczenie powoduje że ich układ nerwowy bywa rozchwiany, pojawiają się problemy ze snem, a chaotyczne myśli opanowują ich głowy i nie potrafią się zrelaksować. Podatni są także ma stany depresyjne, myśli samobójcze oraz czują brak zrozumienia przez innych "twardo stąpających po ziemi".

Wskazówki:
Plusem budowy ektomorfika jest to, że bardzo szybko odbudowuje on ubytki po treningu, dlatego może oraz powinien trenować często oraz z dużymi obciążeniami. Nie należy jednak zapomnieć o odpowiedniej diecie, z powodu że ten tym spala bardzo szybko, do normalnego zapotrzebowania kalorycznego należy dodać przynajmniej 1000-2000 kcal, jeżeli tego nie zrobimy, to jego mięśnie szybko spalą węgle, a po tym zaczną spalać same siebie, niwelując efekt treningu. Minimum to 5 pełnowartościowych posiłków, w tym dużo węgli złożonych oraz białka. Tak więc w skrócie, jak jesteś ekto i chcesz przypakować - dużo wsuwać i ostro zapierdalać na treningu z dużymi ciężarami.

Mezo:

Fizyczne:

 • Kości i stawy o masywnej budowie
 • Dobrze rozwinięte serce oraz tętnice
 • Barczyste ramiona, klatka piersiowa znacznie szersza od talii
 • Silnie rozwinięte mięśnie kończyn, czyli potężne łydki i przedramiona
 • W stosunku do kobiet, większość tego typu stanowią mężczyźni - testosteron zwiększa masę mięśniową
 • Jeżeli występuje problem z nadwagą, to głównie z powodu przejadania się oraz zaniechania aktywności fizycznej. Jest to często problem, który dotyczy byłych sportowców, w sytuacji gdy nie zredukowali oni ilości pochłanianych kalorii mimo rezygnacji z trenowania
 • Niewielkie zmiany diety i umiarkowany trening pozwalają mezomofrikom cieszyć się umięśnioną i atletyczną sylwetką
 • Czasami w związku z relatywnie dużą masą mięśniową, mogą mieć oni problemy z uprawianiem sportów wytrzymałościowych, takich jak biegi na dużych dystansach
 • Są oni szczególnie narażeni na problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie i choroby serca

Psychiczne:

 • Wydają się być fizycznie oraz emocjonalnie bardziej agresywni niżeli pozostałe typy. Są oni odważni, stanowczy, uparci i często nieugięci.
 • Uwielbiają oni sporty, w których zaangażowane są duże grupy mięśniowe, czyli sporty takie jak piłka nożna, bieganie, skakanie, sztuki walki, wspinaczka, rafting

Wskazówki:
Jak masz ten typ budowy, to jesteś fuksiarzem, a to dlatego że jest to najbardziej zbalansowany typ budowy. Łączy najlepsze cechy pozostałych dwóch typów, dosyć łato nabiera się masę przy zwykłej zdrowej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. Zbyt częste trenowanie nie jest wskazane - Twoje mięśnie potrzebują trochę więcej czasu na odpoczynek i regeneracje. Minusem może być to, że owe osoby mają tendencję do wpadania w przesadne samozadowolenie i ich zbyt duża pewność siebie potrafi ich zaślepić

Endo:

Fizyczne:

 • Krągła budowa ciała
 • Silnie rozwinięta tkanka tłuszczowa, zakrywająca mięśnie i kości
 • Kończyny "serdelkowate" z przewagą ud i ramion nad łydkami oraz przedramionami
 • Występowanie częściej u kobiet (u których zazwyczaj układ pokarmowy jest bardziej rozwinięty a tkanka tłuszczowa obfitsza)
 • Powolna przemiana materii
 • Endomorficy często cierpią na bóle kolan (spora masa ciała w okresie dorastania gdy kości jeszcze były elastyczne, zdeformowała im kościec kończyn dolnych, dlatego często możemy zaobserwować kolana koślawe)
 • Nie muszą dużo jeść, co było olbrzymim plusem w czasach głodu i walki o przetrwanie. Teraz jednak gdy jedzenie jest łatwo dostępne i w dużych ilościach, cierpią oni często na nadwagę oraz otyłość
 • Osoby te często decydują się na wyniszczające diety, aby zbliżyć się do obecnie obowiązującego kanonu piękna, a to najczęściej oznacza bardzo mało kaloryczną dietę, w której są niedostatki witamin, minerałów oraz pozostałych substancji odżywczych.
 • Jeżeli zamierzamy osiągnąć wymarzoną sylwetkę, niezwykle istotnym jest stosowanie się do diety ustalonej przez fachowca w temacie ludzi endo oraz zwiększenie wysiłku fizycznego w celu "podkręcenia" spowolnionego metabolizmu

Psychiczne:

 • Endomorficy są osobami o urzekającej osobowości, bardzo towarzyskie, pogodne, uczuciowe i nie miewają zbyt dużych wahań nastroju. Są także zazwyczaj tolerancyjne, uprzejme, oddane rodzinie i dbają o wszystkich jej członków. Mają zamiłowanie do fizycznej wygody, komfortu i jedzenia. Są odprężone w postawie, ruchach, a mimo sporej masy poruszają się z gracją i świetnie tańczą.
 • Endomorficy na ogół są bardziej bardziej spokojni oraz mniej agresywni niżeli inne typy morfologiczne. Starają się szukać wspólnych rozwiązań dla problemów i dążą do przywrócenia harmonii.

Wskazówki:
Jeżeli jesteś tym typem, to zapomnij o obżarstwie, twój metabolizm jest naprawdę wolny. Powinieneś ograniczyć węglowodany oraz tłuszcze. Czyli wcinaj kurczaka, indyka, ryby etc. Więcej posiłków i im mniejsze tym lepiej, 5-6 dziennie byłoby bardzo super. Ciężar na treningu powinien być umiarkowany, a pomiędzy seriami niewielki odpoczynek. Twój odpoczynek i regeneracja potrwa dłuzej niż u pozostałych typów, z powodu wolnego metabolizmu.
 

EKTOMORFICZNY:
Głowa: mała, twarz szczupła, mała o delikatnych kościach policzkowych; żuchwa drobna, rysy twarzy delikatne; szyja smukła, długa o pochyłej części przedniej, na przekroju okrągła.
Górna część tułowia: obojczyki delikatne. o ostrych kształtach; plecy wąskie, kościste, słabo umięśnione; barki wąskie, kościste, często pochylone ku przodowi; klatka piersiowa płaska dolnej szerokości mniejszej niż górna; żebra zarysowane przez skórę o kącie międzyżebrowe ostrym.
Kończyny górne: długie, słabo umięśnione, kości cienkie, długie; nadgarstki cienkie, kościste ręce smukłe, wąskie; palce długie o uwypuklonych stawach.
Dolna część tułowia: brzuch mały, lekko wklęsły, słabo umięśniony, talia wąska; miednica wąska i płaska; okolica lędźwiowa plaska; pośladki szczupłe, słabo umięśnione; wystają kolec biodrowy przedni górny.
Kończyny dolne: długie, cienkie, słabo umięśnione; stopy smukłe, wąskie, o długich palcach uwypuklonymi stawami.

MEZOMORFICZNY:
Głowa: mała; twarz duża, kwadratowa lub podłużna, kości jarzmowe masywne, żuchwa ostro zarysowana, rysy twarzy "grube", szyja umięśniona w kształcie piramidy lub trapezu, o przekroju poprzecznym dominującym nad przednio-tylnym.
Górna część tułowia: obojczyki grube i ciężkie, plecy o silnej rzeźbie mięśni w formie odwróconego trapezu, barki umięśnione, klatka piersiowa długa, umięśniona i głęboka o dolnej cięciwie równej w przybliżeniu górnej, żebra grube o kącie międzyżebrowym zbliżonym do prostego.
Kończyny górne: długie, silnie umięśnione, wyraźnie zaznaczone mięśnie: naramienny, dwu- i trójgłowy ramienia; nadgarstki kościste i masywne; ręce silnie umięśnione, kwadratowe.
Dolna część tułowia: brzuch płaski, silnie umięśniony, talia niska, wyraźnie zaznaczona; mięśnie miednicy wyraźnie, pośladki z boku wklęsłe.
Kończyny dolne: harmonijnie rozwinięte, udo silnie umięśnione o uwypuklonych powierzchniach bocznych; wydatny mięsień brzuchaty łydki; kości i stawy masywne, stopy duże, kościste o uwydatnionych stawach palców .

ENDOMORFICZNY:
Głowa: widziana od przodu jest duża i okrągła, rzeźba kości słaba, policzki otłuszczone, rysy twarzy miękkie i zaokrąglone, szyja cylindryczna o łagodnym i miękkim konturze, często krótka, przekrój poprzeczny szyi jest równy przednio-tylnemu.
Górna część tułowia: okolica obojczyków jest miękka i otłuszczona; plecy gładkie bez zaznaczonych mięśni, szerokie, niekiedy w formie trapezu; barki kwadratowe o słabej rzeźbie kości; klatka piersiowa głęboka o dolnej cięciwie przewyższającej górną, krótka, z szerokim rozwartym kątem międzyżebrowym.
Kończyny górne: ramiona grube i masywne, nieco mniej masywne przedramiona, rzeźba mięśni słaba, okolica nadgarstków otłuszczona, ręce krótkie o drobnych palcach, kości ręki drobne.
Dolna część tułowia: brzuch duży, przekrój przednio-tylny dominuje nad poprzecznym: niekiedy brak wcięcia w talii lub talia słabo zaznaczona; miednica szeroka z dużymi poduszkami tłuszczowymi z boku bioder; u dorosłych brak lordozy lędźwiowej; pośladki duże ,zaokrąglone; fałdy tłuszczowe na brzuchu niekiedy zwisające.
Kończyny dolne: udo duże i miękkie, przy złączonych piętach uda stykają się na całe.długości, w obrębie łydki są lekko uwypuklone zewnętrzne krzywizny, kości goleni są drobne okrągłe, stopy otłuszczone o krótkich palcach i drobnych kościach.
 


Zapraszam do mojego artykułu o typach budowy sylwetki: http://www.wkforum.p...kto-endo-i-mezo :)


#2
PiDzej

PiDzej
 • Tytuł: Doświadczony Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 95
 • Reputacja: 9
 • Rejestracja: 23 maj 2014

Bardzo fajnie opisane. Oby tylko ludzie z tego korzystali ;)#3
Ostrydzik

Ostrydzik
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 22
 • Reputacja: 7
 • Rejestracja: 11 cze 2014
Bardzo fajny temat :D

#4
Cavs.

Cavs.
 • Tytuł: Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 283
 • Reputacja: 42
 • Rejestracja: 13 lip 2014
Weź dopisz jeszcze wielkimi literami na czerwono że rodzaj somatypu nie ma nic wspólnego z metabolizmem. Bo 90% osób będzie wciąż myślało że ektomorfowi ciężko przybrać na wadze i wiecznie będzie suchy, mezo(?) będzie ulany jak świnia i ciężko mu schudnąć, a endo to w ogóle jakiś straszny freak który nie musi dużo jeść żeby rosnąć i równie szybko buduje mase jak i redukuje fat.. Ekto może równie dobrze być zalany, mezo może być wychudzony jak patyk, a Endo może być równie dobrze być ulany jak i wychudzony. :)

I won't try, I will fucking do it !

 

 

Dziennik treningowy


#5
Rojos

Rojos
 • Autor tematu
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 442
 • Reputacja: 104
 • Rejestracja: 22 cze 2014

Metabolizm zależy głownie od poziomu hormonów tarczycy, im tarczyca wydziela więcej hormonów masz szybszy metabolizm, ale część jest uwarunkowana typem budowy sylwetki. Trochę też zależy od ilość tkanki mięśniowej, im więcej jej posiadamy tym więcej kalorii spala nasz organizm w celu odżywienia jej, spala ona ok. 25 razy więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa, nawet gdy nic nie robisz.


Zapraszam do mojego artykułu o typach budowy sylwetki: http://www.wkforum.p...kto-endo-i-mezo :)


#6
Endomorfik

Endomorfik
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 300
 • Reputacja: 34
 • Rejestracja: 26 kwi 2014

Bardzo przydatny mi artykuł , dzieki :)


Motywacja kluczem do sukcesu 

Zapraszam na Facebooka

 https://www.facebook...489719521079290

 

Instagram : 

http://instagram.com/woskii


#7
NorbATL

NorbATL
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 45
 • Reputacja: 3
 • Rejestracja: 27 lip 2014

Przyda się , dobrze opisane :)#8
Rychu97

Rychu97
 • Tytuł: IFBB PRO
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 1329
 • Reputacja: 160
 • Rejestracja: 25 lip 2014

O kurde jestem najprawdopodobniej mezo <3 chociaż pare cech wskazuje też na ekto ale mezo przeważa <3#9
Hannibal

Hannibal
 • Tytuł: Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 205
 • Reputacja: 34
 • Rejestracja: 26 kwi 2014
 • LocationPolska

O kurde jestem najprawdopodobniej mezo <3 chociaż pare cech wskazuje też na ekto ale mezo przeważa <3

To kładź się czym prędzej i czekaj na masę i definicję, muszą przyjść :)


777fade53a63416f8b09d9e2001ce581.png


#10
Rojos

Rojos
 • Autor tematu
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 442
 • Reputacja: 104
 • Rejestracja: 22 cze 2014

O kurde jestem najprawdopodobniej mezo <3 chociaż pare cech wskazuje też na ekto ale mezo przeważa <3

 

Czyli możesz się opierdalać i wsuwać sporo żarcia, a mięśnie same będą rosnąć. :D


Zapraszam do mojego artykułu o typach budowy sylwetki: http://www.wkforum.p...kto-endo-i-mezo :)


#11
Zahartowany

Zahartowany
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 32
 • Reputacja: 0
 • Rejestracja: 25 maj 2014

A ja mam długie ręce czyli pasuję do ekto, masę mięśniową czyli mezo, i trochę tłuszczu(niezbyt dużo) czyli endo= MUTANT xD#12
Rojos

Rojos
 • Autor tematu
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 442
 • Reputacja: 104
 • Rejestracja: 22 cze 2014

Ciężko spotkać osobę która reprezentuje dany typ sylwetki ;)


Zapraszam do mojego artykułu o typach budowy sylwetki: http://www.wkforum.p...kto-endo-i-mezo :)


#13
Rychu97

Rychu97
 • Tytuł: IFBB PRO
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 1329
 • Reputacja: 160
 • Rejestracja: 25 lip 2014

No ale ja gram w piłkę wiec jem do woli i ciekawe jak to pojdzie xdTu

Tu macie mój dziennik , dopiero go rozkręcam :)

http://www.wkforum.p...-dt-by-rychu97/#14
Zahartowany

Zahartowany
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 32
 • Reputacja: 0
 • Rejestracja: 25 maj 2014

Ciężko spotkać osobę która reprezentuje dany typ sylwetki ;)

Oj ekto to mam sporo w otoczeniu straszne "Patyczaki", znam i mezo który od przedszkola zawsze był silniejszy,szybszy od reszty, ale to tylko 1 znany mi taki przypadek który i tak swojego potencjału nie wykorzystuje. #15
Rojos

Rojos
 • Autor tematu
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 442
 • Reputacja: 104
 • Rejestracja: 22 cze 2014

Ektomorfików jest najwięcej, ale wiadomo że większość to mieszanki czystego to ze świecą szukać. Podam przykład mojego ojca, typowy czysty mezomorfik który nigdy nie ćwiczył na siłowni, odnosił spore sukcesy w sporcie, od małego pracuje na roli, wspominał że tylko jak był w technikum to podnosił przez jakiś czas ciężary. Ma grube kości, w nadgarstku koło 25 cm, szerokie bary, dobra klata, wąska talia, biceps koło 45, olbrzymie plecy, umięśnione uda i łydki, pamiętam że jak miałem z 10 lat to jeszcze miał kratę na brzuchu, teraz złapał trochę brzucha ale jak to z wiekiem. Natomiast ja już jestem mieszańcem, ale na szczęście odziedziczyłem szerokie barki, klatę, wąską talię, plecy i nogi. ;)


Zapraszam do mojego artykułu o typach budowy sylwetki: http://www.wkforum.p...kto-endo-i-mezo :)


#16
Hannibal

Hannibal
 • Tytuł: Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 205
 • Reputacja: 34
 • Rejestracja: 26 kwi 2014
 • LocationPolska

Ektomorfików jest najwięcej, ale wiadomo że większość to mieszanki czystego to ze świecą szukać. Podam przykład mojego ojca, typowy czysty mezomorfik który nigdy nie ćwiczył na siłowni, odnosił spore sukcesy w sporcie, od małego pracuje na roli, wspominał że tylko jak był w technikum to podnosił przez jakiś czas ciężary. Ma grube kości, w nadgarstku koło 25 cm, szerokie bary, dobra klata, wąska talia, biceps koło 45, olbrzymie plecy, umięśnione uda i łydki, pamiętam że jak miałem z 10 lat to jeszcze miał kratę na brzuchu, teraz złapał trochę brzucha ale jak to z wiekiem. Natomiast ja już jestem mieszańcem, ale na szczęście odziedziczyłem szerokie barki, klatę, wąską talię, plecy i nogi. ;)


 

Jesteś zajebisty!  :)


777fade53a63416f8b09d9e2001ce581.png


#17
MuhammadAli

MuhammadAli
 • Tytuł: Doświadczony Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 321
 • Reputacja: 56
 • Rejestracja: 22 maj 2014

fajny fajny artykuł aczkolwiek to porównanie psychiczne to trochę pic :D 

przecież nie każdy jest taki sam :) 

i pocieszyłeś mnie bo pomimo tego że byłem pewny w 100% że jestem endo to wydaje mi się że więcej mam z mezo :D #18
Michał98

Michał98
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 48
 • Reputacja: 2
 • Rejestracja: 27 cze 2014

Wszystko elegancko rozpisane teraz każdy będzie mógł ocenić siebie samego spoglądając w lustro po przeczytaniu tematu.#19
Phieldolec

Phieldolec
 • Tytuł: Dzik
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 176
 • Reputacja: 9
 • Rejestracja: 03 cze 2014

Super rozpisane! Brawo! Widać, że przyłożyłeś się do tego a nie zrobiłeś kopiuj - wklej.


http://www.wkforum.p...tać-phieldolca/ - Zapraszam do mojego dziennika treningowego =) 


#20
Maci0

Maci0
 • Tytuł: Aktywny Koks
 • Grupa: Użytkownik
 • Postów: 41
 • Reputacja: 7
 • Rejestracja: 08 maj 2014
 • LocationMalbork
Bardzo fajny artykuł , dobrze opisane . Ja niestety endo ehhh

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: typy budowy, ektomorfik, mezomorfik, endomorfik, somatotypy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Witaj na WKForum.pl ! Jesteś Gościem, a to znaczy że nie korzystasz ze wszystkich możliwych opcji.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby korzystać w pełni funkcjonalności forum! To zajmie Ci tylko chwilkę!

Edit & graphics by Oskar Litwin
Właściciel: WKforum.pl © 2016